Programmes

Programme for Environmental Education and Bush Camping

Day One

08:45am – 09:45am Arrive pack shed, tour vegetable farm
09:45am – 10:30am Visit poultry farm
10:30am – 11:00am Travel to Roselands
11:00am – 12:00pm Settle in, juice, orientation
12:00pm – 01:00pm Lunch
01:00pm – 04:30pm Mkoveni Waterfall walk, Blue Swallow, Grasslands, Water creatures observation.
04:30pm – 06:00pm Free time, shower
06:00pm – 07:00pm Dinner
07:00pm – 08:00pm Formation of teams and evening games
08:30pm – 09:00pm Hot chocolate, bed

 

Second day

07:00am – 07:30am Breakfast
07:30am – 08:00am Milking of dairy cows
08:15am – 10:00am Food chains, soil creatures, habitat watch, and feedback with dough modelling
10:00am – 10:30am Juice
10:30am – 12:30pm Dam (swimming, foofy slide and canoes)
12:30pm – 01:30pm Lunch
01:30pm – 02:00pm Pack trailer for bush camp
02:00pm – 03:30pm

Truck ride to spear rock
Rural settlement discussion and sketch
(Subsistence vs commercial)
Catchments
Peacock throne story Bokdroll

03:30pm – 05:00pm Walk to bush camp
05:00pm – 07:00pm Set up bush camp
Make fire
Dinner, stok brood
07:00pm – 09:00pm Fireside stories
Stalk the lantern
09:00pm Marshmallows, bed

Third day

06:00am – 07:00am Coffee, rusks, pack up
07:00am – 08:00am Walk to top, truck ride back
  Breakfast
08:30am – 10:00am Obstacle course, shower
10:00am – 10:30am Juice and cake
10:30am – 11:00am Invader war!
Clear area of wattle and bug weed
11:00am – 12:00pm Wetland/ Kiwis/ Bees
12:00pm – 01:00pm Lunch
01:00pm – 02:30pm Group dynamics (Go- cart, Bow and arrow shooting, Gladiator wall)
02:30pm- 03:00pm Pack bus
03:00pm Farewell

Programme for Leadership camp:

First day

10:00am – 11:00am Arrive, orientation, juice, settle in
11:00am – 12:00pm Team talks, making of flags
12:00pm – 01:00pm Lunch
01:00pm – 04:30pm Re- con Mission and Dam activities, Canoes, Foofy slide, Tubes
04:30pm – 06:00pm Shower
06:00pm – 07:00pm Dinner
07:00pm – 08:00pm Night Walk
08:00pm – 09:00pm Egg challenge, Stalk the Lantern
09:00pm Hot chocolate, Bed

Second day

07:00am – 08:00am Breakfast
08:00am – 10:00am Group dynamics (vertical wall, fire making, tyre challenge)
10:00am – 12:00pm Dam activities
Solitaire
Goal Setting
  Lunch at dam
12:00pm – 02:30pm Obstacle Course and Shower
02:30pm – 03:00pm Pack bus
03:00pm Farewell

Programme for Younger age groups:

First day

09:00am – 10:00am Arrive, settle in, juice, orientation
10:00am – 12:00pm Search for noonoos in rotten logs
Dough presentation feedback
12:00pm – 01:00pm Lunch at Roseland’s centre
01:00pm – 03:00pm Dam activities (foofy slide, canoes, swimming)
03:00pm – 04:30pm Obstacle course
04:30pm – 06:00pm Shower, free time
06:00pm – 07:00pm Dinner
07:00pm – 08:00pm Night walk
Games
08:00pm – 08:30pm Hot chocolate, bed

Second day

07:00am – 08:30am Pack up
  Breakfast
08:30am – 11:00am Walk to High Waterfall
Toothpick hunt
Grasslands/ Habitat
Bokdroll Spoeg, Bug weed Bashing
11:00am – 11:30am Juice and biscuits
11:30am – 12:00pm Games, consolidate, pack bus
12:15pm Farewell

Grade 7 - Roselands Camp

Monday

10.00am – 11.00am Orientation, Juice & biscuits  
11.00am – 12.30pm Teams, Ice breakers, Team Talk, Make flags  
12.30pm – 01.00pm Own packed lunch  
01.00pm – 04.30pm Group 1  – Reconn. Mission, Dam
  Group 2  – Pack for bushcamp, Travel to end point
– Geog, History stories, Plant I.Ds
– Set up bushcamp, Make supper e.t.c
04.30pm – 06.00pm Shower  
06.00pm – 07.00pm Supper  
07.00pm – 09.00pm Group 2  – Night Walk, Stars, Bonfire
  Group 1  – Blocks, Duster Hockey, Games
09.00pm Hot chocolate, Bed  

Tuesday

07.00am – 08.00am Group 1   – Breakfast
  Group 2  – Return to Centre
08.00am – 09.00am Group 1  – Pack for bushcamp into trailer
  Group 2  – Breakfast
09.00am – 11.00am Group 1 (5 teams)  – Bushman Experience/Bow & arrows 
  Group 2 (5 teams)          – Obstacle course
  Juice & fruit  
11.00am – 12.30pm Group 1  – Group Dynamics
  Group 2  – Amazing Race
12.30pm – 01.30pm Lunch  
01.30pm – 04.30pm Group 2  – Reconn. Mission, Dam
  Group 1  –  Travel to end point
– Geog, History stories, Plant I.Ds
– Set up bushcamp, Make supper e.t.c
04.30pm – 05.30pm Paintball  
04.30pm – 06.00pm Shower  
06.00pm – 07.00pm Supper  
07.00pm – 09.00pm Group 2  – Night walk, Stars, Bonfire
  Group 1  – Blocks, Duster Hockey
 09.00pm Hot chocolate, Bed  

 

Wednesday

07.00am – 08.00am Group 2 Breakfast  
  Group 1 Return to Centre  
08.00am –0 9.00am Group 1  – Breakfast
– Obstacle course
  Juice & Biscuits  
  Group 2  – Bushmen Experience Bows & Arrows
11.00pm – 01.00pm Group 1  – Amazing Race
  Group 2  – Group Dynamics
12.30pm – 01.30pm Lunch  
01.30pm – 04.30pm Group 2  – Waterfall walk, Blue Swallows, Habitats
– Man-made vs natural forests
  Group 1  – Orienteering, Habitat Watch
04.30pm – 05.30pm Paintball  
05.30pm – 06.00pm Shower  
06.00pm – 07.00pm Supper  
07.00pm – 09.00pm Group 2 
– 
  Group 1 – 
09.00pm Hot Chocolate, Bed  

 

Thursday

07.00am – 08.30am Breakfast  
08.30am – 11.30am Group 1  – Waterfall walk, Blue Swallows, Habitats
– Man-made vs natural forests
  Group 2  – Orienteering, Habitat Watch 
  Juice  
12.00pm – 01.00pm Lunch  
01.00pm – 02.30pm Group 1  – Team Challenges 
  Group 2  – Professor 
03.00pm – 04.30pm Swop  
04.30pm – 06.00pm Shower  
06.00pm – 07.00pm Supper  
07.00pm – 08.00pm Group 2  – Self Defence
  Group 1  – Pop idols
  Swop  
09.00pm Bed  

Friday

07.00am – 08.30am Breakfast  
08.30am – 10.00am Solitaire, Buy, Pack bus  
10.00am – 10.30am Juice and cake  
10.30am FAREWELL  

Grade 4 - Roselands Outdoor Adventure Centre

Monday / Wednesday

08.30am – 9.45am Arrive  Halls Chicken Farm, Tour (See homing pigeons)  
09.45am – 10.30am Travel to Roselands  
10.30am – 11.00am Settle in, Juice  
11.00am – 12.00pm Orientation , Split into 3 groups  
12.00pm – 01.00pm Own packed lunch  
01.00pm – 02.00pm Group 1  – Scavenger Hunt
02.00pm – 04.30pm

Group 1 

– Walk to Waterfall through Forest, Bugweed bashing,
– Natural vs. manmade environment, Blue Swallow
01.00pm – 04.30pm Group 2  – Bugweed Bashing, Timber felling, 
– Dam, Foofie slide, Canoes, Tubes
01.00pm – 03.00pm Group 3   – Drinking water dam
– Water study, Grass cards
03.00pm – 04.30pm Group 3  – Obstacle course 
04.30pm – 06.00pm Shower  
06.00pm – 07.00pm Supper  
07.00pm – 08.00pm Games/ Night Walk  
09.00pm Hot Chocolate, Bed  

 

Tuesday / Thursday

07.00am – 08.00am Breakfast  
08.00am – 09.00am Group A  – Milking/Parachute 
  Group B  – Bees, Kiwis (Packing) 
09.00am – 12.30pm Group 1  – Dam , Timber felling, Bug weed bashing! 
09.00am – 12.30pm Group 3   – Waterfall walk 
– Scavenger Hunt
09.00am – 11.00am Group 2  – Drinking Water dam, Water study 
11.00am – 12.30pm Group 2  – Obstacle course 
12.30pm – 01.30pm Lunch  
01.30pm – 02.00pm Group 2  – Scavenger hunt 
02.00pm – 05.00pm Group 2  – Waterfall walk
01.30pm – 05.00pm Group 3  – Dam activities
– Timber felling
– Bug weed bashing
01.30pm – 03.30pm Group 1 – Drinking water dam, (Water study )
03.30pm – 05.00pm Group 1  – Juice, Obstacle course
05.00pm – 06.00pm Shower  
06.00pm – 07.00pm Supper  
07.00pm – 09.00pm Group 1  – Games 
  Group 2  – Night Walk 
9.00p.m Bonfire, Bed!  

 

Wednesday / Friday

07.00am – 08.30am Pack up, Breakfast, Move out of dorms  
08.30am – 09.30am Group B  – Milking/Parachute 
  Group A  – Bees, Kiwis 
09.30am – 10.30am Group B  – Cabbage planting/ Truck to pick up from road 
10.30am – 12.30pm Group B  – Truck Ride to end of farm Juice/Cake 
 09.30am – 11.30am Group A  – Truck ride to end of farm 
  Juice/Cake  
11.30am – 12.30pm Group A  – Cabbage Planting, Walk back 
12.30pm – 02.00pm Lunch, Pack bus, Farewell!  
 

Experience the peace of God surrounded by the beauty of His creation.

Psalm 46.10 "Be still and know that I am God"